امتیاز موضوع:
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال 33 : اینکه ببینم در شرایطی که قبلا هرگز با ان به درستی و با موفقیت روبرو نشده ای
سوال 33 : اینکه ببینم در شرایطی که قبلا هرگز با ان به درستی و با موفقیت روبرو نشده ایم اکنون می توانیم حتی برای یک بار از روی سلامت عقل عمل کنیم نشانه ای از برگشت سلامت عقل است .ایا تجربه ای بدین شکل در بهبودی خود داشته اید ؟ انها چه بودند ؟ 
پاسخ
مفهوم سوال : کارهای که در گذشته حتی یک بار نتوانستیم به درستی انجام دهیم اما در بهبودی یک یا چند بار با موفقیت انها را انجام داده ایم را می نویسیم تا دیدن انها شاهدی باشد برای برگشت سلامت عقل ( ترازنامه امید برای برگشت سلامت عقل )
مثال : برخورد سالم با صاحب کار و پذیرش قوانین محل کار و اجرای انها
دخالت نکردن در امورات خانواده مشارکت صادقانه و صحبت کردن در مورد مسائل خودم حق انتقاد دادن به خانواده و دیگران نسبت به من وصول طلب به صورت عاقلانه رد کردن وسوسه خودم را در دردسر روابط عاشقانه قرار ندادن
پیام سوال : اگر حد استاندارد خود را پایین بیاوریم و از انتظارات و توقعات خود در مورد پیشرفت بهبودی دست برداریم و بر روی توقعات واقع گرایانه و ساده تمرکز کنیم تا سر حد امکان به بهبودی و ارامش دست پیدا خواهیم کرد 
پاسخ
من قبلا کامپیوتر رو فقط نگاه میکردم و حتی یاد نداشتم روشن و خاموش کنم اما الان دارم اینجا میخوانم و مینویسم و بخاطر اینکه از کامپیوتر سر در بیارم گیم نت باز کردم و بعد از مدت کوتاهی اظهار نامه های مالیاتی رو مینوشتم و رشد قابل قبولی در این زمینه داشتم و موفقیتم در حد خودم بود. اما تجربه بعدیم با اینکه سالیان زیادیه که من مغازه دارم اما کارهای شهرداری و مالیاتی و بیمه رو برادرام نصفه و نیمه برام انجام میدادن اما حالا تمام این کارارو خودم انجام میدم اما به خاطر گذشته برای هر سه اداره جریمه های خیلی سنگینی برای اهمال کاری هایم پرداخت کردم و در حال پرداخت ادامه دیر کرد جریمه ها هستم ..
پاسخ
بله؛
 از ابزار صبر استفاده کردن،  اندکی تامل در تصمیم گیری، سنجیده عمل کردن، برقرار نکردن روابط نادرست، برخورد درست با افراد ،پذیرش در مواجه با اشخاص، دخالت نکردن در اموری که به من مربوط نیست، بحث نکردن درباره هر چیزی،  هر اعتراضی را سعی می کنم توهین تلقی نکنم، به جای پا دادن به وسوسه از ابزارهای بهبودی استفاده کردن، مشورت مخصوصاً با راهنما ،توقع نداشتن، انتظار نداشتن، انجام کارهایم به صورت قانونی( مثل رانندگی با گواهینامه و طبق اصول و آیین نامه راهنمایی و رانندگی)، مدیریت صحیح ، خرج کردن ،متکی به خود بودن، قرار ندادن خودم در هر شرایطی که در برابرش عاجزم ، به جلسه رفتن ،در فکر انتقام نبودن ،کینه به دل راه ندادن،واکنش سریع نشان ندادن،در برابر کارهایم مسئولیت پذیر بودن.

نکته: اگر قبل از عمل فکر کنم یعنی سلامت عقل که در گذشته این طور نبود. اول عمل می کردم بعد فکر می کردم ،بعضی وقتها هم اصلا فکر هم نمیکردم.
پاسخ
بله: تجربه های مختلف در رابطه بارفتار
سالم ما بر طبق اصول برنامه وبکارگیری
رهنمودهای آن نشان دهنده سلامت عقل
درماست.

مادرهرمقطعی که باشیم وبه هرمقدار که آگاهی نسبت به اصول وبرنامه کسب کرده باشیم به همان نسبت سلامت عقل به ما بازگشته است.

امروزیک فردمتفاوت باگذشته هستیم وخودمان راباخودمان مقایسه می کنیم ومتوجه می شویم که داریم درمسیر برگشت سلامت عقل حرکت می کنیم وبه هنگام روبه روشدن بامشکلات اصول برنامه رابه خود یادآوری می کنیم.

تجربه ها
دزدی وسوء استفاده نمی کنم ،روی
خواسته های غیرواقعی پافشاری نمی کنیم ،درکارهایمان حد وحدود رارعایت می کنیم ، سعی می کنیم انگیزه انجام
کارهایمان تایید طلبی نباشند ،واکنشهایمان  از روی بیماریم نباشند.
پاسخ
 سپاس شده توسط eshgholi ، ناظر9 ، حـمـیـد
در شرایط وسوسه انگیز مصرف که قرار می گرفتم لذت مصرف منو وادار به مصرف می کرد.
ولی امروز تصویر دردهای مصرف پیشگیری می کنه از مصرف مجدد.

در شرایط طمع قرار می گرفتم زیاده خواهی باعث چپاولگری من می شد.
امروز به حق خودم قناعت می کنم.

در شرایط عصبانیت خشم وجوم رو فرا می گرفت و بدون در نظر گرفتن عواقب کار به فحاشی و زد و خورد منجر می شد.
امروز از اون محیط دور میشم و به درونم رجوع می کنم و به دیگران فرصت رشد میدم.

و در مجلس غیبت یک کلاغ رو چهل کلاغ می کردم.
امروز سعی می کنم بحث رو عوض کنم اگه نتونستم اونجا رو ترک کنم.

برای هر مسئله ای عقیده شخصی مو تحمیل می کردم.
امروز فقط عقیده مو میگم و به عقاید دیگران احترام میزارم.

در گذشته بازیگر نقش دیگران بودم.
امروز سعی می کنم نقش خودم رو تو زندگی ایفا کنم.
پاسخ
این سئوال به من میگه که رشد خودت رو نگاه کن و ببین اگر در گذشته با کارفرمای خود بحث میکردم و اینقدر ادامه میدادم که منجر به اخراج من میشد اگر امروز بحثی پیش اومد دیگه مثل گذشته ادامه نمیدم و اگر کوتاهی کردم عذر خواهی میکنم و توضیح میدم که اشتباه کردم و حق با شماست و به این ترتیب به کار خود ادامه میدم 
یا اگر با خانواده خود به مشکل میخوردم خسارت زیاد مالی و عاطفی وارد میکردم 
ولی امروز مشکل مشابه پیش میاید منطقی برخورد میکنم میپذیرم و خشمگین نمیشم چون میدونم که حالا حالاها به خاطر اعتیاد گذشته خود به آنها بدهکارم 
همچنین پیش اومده که تو خیابون کسی به من بددهنی کرده و با لحن بد صحبت کرده گذشت کردم و پذیرفتم که شاید اعصابش از جای دیگه خرد شده اینجا داره تخلیه میکنه و از خداوند کمک خواستم
و خیلی مثالهای دیگه که در مقایسه با گذشته و در اتفاقات مشابه رفتار خوبی از خود نشون دادم
پاسخ
من میتونم خودم رو با خودم مقایسه کنم الان خودم رو با گذشته ودر زمان اعتیاد فعال .چه کارهای خطرناک وضد اجتماعی که در گذشته انجام میدادن ولی الان  اون کارها رو انجام نمیدهم .
امروز یک فرد متفاوت شدم نسبت به گذشته
به هر میزان که اصول برنامه وقدمها رو به اجرا بگذارم به همان مقدار سلامت عقل به من برمیگرده .
رعایت کردن حد وحدود خودم بادیگران .

استفاده نکردن از نواقص در صورتی که میتونم انجام بدم حالا هرچی میخادباشه .دروغ.سواستفاده وغیره

اینها نشانه هایی از برگشت سلامت عقل است
پاسخ
 ما در گذشته دائماً در یک چرخه معیوب قرار گرفته بودیم و مرتباً اشتباهات خود را تکرار میکردیم و نمی توانستیم از تجربیات تلخ خود نتیجه معقولی بگیریم و عدم سلامت عقل تمامی قسمت های زندگی ما را تیره و تار کرده بود  ، بطورمثال ؛ حرف گوش نمیکردیم ،  مشورت نمیکردیم ، راهنمایی از کسی نمی گرفتیم ، در زندگی کاملاً از خود راضی و خود محور بودیم ، همیشه با عدم صداقت و دروغ زندگی میکردیم و از تجربه های درد آور خود نه تنها درس نمی گرفتیم بلکه در نهایت نادانی باز آنها را تکرار میکردیم . اما اکنون که در راستای بهبودی قرار گرفته ایم بسیاری از کارهای ناعاقلانه خود را کنار گذاشته و شاهد نشانه های از برگشت سلامت عقل در خود می باشیم بطور مثال ؛
در زندگی با افراد صاحب نظر مشورت میکنیم   - سعی میکنیم از دورغ گفتن و ناصداقتی پرهیز کنیم  -  از الگوهای بد دوری میکنیم  -  با فروتنی خود را از خود محوری دور میکنیم – حرف گوش میکنیم   - در روند بهبودی صبوری میکنیم  و  . . .
سلامت عقل یعنی تکرار نکردن اشتباهات و از تجربه خود و دیگران استفاده کردن .
سلامت عقل یعنی تغییر باورهای منفی و مخرب به باورهای خوب و سازنده .
سلامت عقل یعنی انتخاب الگوهای مناسب .
سلامت عقل یعنی اینکه بگوئیم دانسته هایمان کافی نیست و باید آگاهی خود را ارتقاء بدهیم .
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، حـمـیـد
لامت عقل یعنی تغییر باورهای منفی و مخرب به باورهای خوب و سازنده .
سلامت عقل یعنی انتخاب الگوهای مناسب .
سلامت عقل یعنی اینکه بگوئیم دانسته هایمان کافی نیست و باید آگاهی خود را ارتقاء بدهیم .

پاسخ
با سلام....
بله امروز هر وقت برای انجام هر کاری با اعتماد و ایمان و اتکا به نیروی برتر انجام میدهم بمراتب بهتر از گذشته نتیجه میگیرم.

از جنبه دیگر سوال میخواهد دست آویز و بهانه هایی که ما بخاطرشان نمیخواهیم حتی برای یکبار از روی سلامت عقل عمل کنیم را شناسایی کنیم.

بر خلاف گذشته امروز از روی سلامت عقل سعی میکنم بیخودی بالاخواه کسی در نیام-امروز از روی سلامت عقل میگویم نمیدانم و نمیتوانم نه از روی فرار از مسئولیت-وقتی عصبانی میشوم بلافاصله تصمیم نمیگیرم-به حرفهای کسانیکه به آنها خسارت زدم گوش میدهم-اگر برادرم یا خواهرم اشتباهی کردند من خودم را سرزنش نمیکنم چون مسئولیت اعمال و رفتار آنها با خودشان است-مسئولیت هویت و شخصیتم را میپذیرم-هویت خود را با مادیات گِره نمیزنم-چیزی که به من ربط نداشته باشد دخالت نمیکنم-امروز اگر کسی بی دلیل و عمدی به من توهین کرد راحت به طرف میگویم من توهین شمارو از شما قبول نمیکنم و طرف مجبور است توهینش را با خودش  ببرد. امروز اگر کسی رو نمیبخشم تراز میگیرم ببینم ریشه اش در کجاست.
فکر کنم سوال میخواهد بگوید حتی جاهایی که فکر میکنی NA اصلا کار نمیکند هم کار میکند.
پاسخ
سلام
من همیشه یک الگوی رفتاری خود مخرب داشتم.همیشه شکست و تخریب خودم بود.حال در زمانی که شروع به قطع مصرف کردم تبدیل به شخصی شدم که اشتباهات گذشته تکرار نمی کردم و در برابر مسائل رفتارهای مناسب تری داشتم.
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، حـمـیـد
اکنون که در شرایط تصمیم گیری یا احساسی قرار می گیرم و یا پیشنهاد هایی که هرچند هم جذاب باشند تأمل می کنم و همه جوانب را درنظر می گیرم و مشورت می کنم تا بتوانم تصمیم درستی که بر اساس عقل و منطق و سنجیده باشد را اتخاذ کنم که منجر به خسارت به خودم و اطرافیانم نشود
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر10 ، حـمـیـد
بله درک واستفاده درست ازاصول روحانی
پیامدش بدست اوردن حق انتخواب
است برای منی که همیشه ازروی وسوسه
واجباروگیرکردن درچرخه بی پایان
خودمحوری وعادات وتکرارهای بیثمر
گذشته گرفتاربودم
حتی اگریکباردرست تصمیم بگیرم
ود
ودرست ازحق انتخوابم استفاده کنم
روشن بینی جدیدی رادریافت کرده ام 

که نشانگربرگشت سلامت عقل است
استفاده ازکلمه نه درجای درست 
گیرنکردن درچرخه مکررات نشانگررشدروحانیست
حتی برای یکبار
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد
سلام

-قبلا برای هر مساله ای که برایم پیش می آمد سعی می کردم خودم به هر شکلی آن مساله را حل نمایم و برایم تفکر در مساله که چه می شود مهم نبود.اما امروز قبل از هر اقدامی برسی می نمایم که این کار را می توانم انجام دهم یا خیر اگر نتوانستم قطعا با یک نفر که این مراحل را می داند مشورت می نمایم و راه حل می گیرم. این یعنی سلامت عقل...
پاسخ
بله بهبودی باازمون وخطاوتکراروتمرین روزانه اصول روحانی ودرک واجراست که تحقق پیدامیکنه 
هرگاه بطورمثال ازکلمه نه بدرستی استفاده کنم حتی برای یکباربه نقطه عطفی رسیده ام که درزندگیم کارسازاست وروندبهبودی وبرگشت سلامت عقل داره اغازمیشه
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان