تالار گفتگو انجمن معتادان گمنام ایران
سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالار گفتگو انجمن معتادان گمنام ایران (https://forum.nairan.org)
+-- انجمن: راهنمای کارکرد قدم های دوازده گانه انجمن معتادان گمنام (https://forum.nairan.org/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: قدم چهارم (https://forum.nairan.org/forumdisplay.php?fid=30)
+---- انجمن: جستجوگرانه و بي باكانه (https://forum.nairan.org/forumdisplay.php?fid=207)
+---- موضوع: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ (/showthread.php?tid=492)

سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵

سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ چه اقدامات دیگری انجام می دهم تا اطمینان حاصل کنم که میتوانم با مسائلی که در ترازنامه بر من اشکار می شود روبرو شوم ؟ 

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - sepher1877 - ۱۳۹۸/۱۱/۱

بله با راهنمایم کار میکنم وبرای تشویق وحمایت معنوی از افرادی که این قدم رو قبلا کار کردن کمک میگیرم و دعا میکنم وبه خودم یاداوری میکنم که خداون میخاهد ودوست دارد من این قدمه رو کارمنم ودر تمام زمان نوشتن وکارکرد این قدم درکنار من است وبه من شهامت لازم برای روبرو شدن با حقیقت زندگی ودرونم رو میدهد

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - shapor z - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰

بله امروز با راهنمایم کار می کنم و بهترین گزینه را برای کارکرد قدم چهارم راهنمایم می بینم چون سه قدم قبلی را با او کار کرده ام و شناخت نسبی از او به دست اورده ام و دوست دارم برای اولین بار به یک نفر اعتماد کنم
تجربه دیگر اعضاء را نیز میگیرم و با انها صحبت می کنم  که چگونه این قدم را کار کرده اند
دیگر اقداماتم : دعا می کنم
مشورت می کنم ترس هایم را باز گو می کنم نشریات را مطالعه می کنم قدم 1و 2و 3و را مرور می کنم با نیروی برتر تجدید پیمان می کنم و روزانه مشارکت می کنم
پیام سوال : در مسیر فرایند تراز نامه نویسی به صورت جستجو گرانه و بی باکانه ممکن است مسائلی برای ما اشکار شود که به تنهای قادر به حمل انها نباشیم پس نیاز داریم همیشه دست در دست راهنما داشته و با دیگر معتادان صحبت کرده و اقداماتی برای تحمل این موضوعات و یا تهیه کردن تراز نامه انجام داد  

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - جمشید7275 - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱

بله امروزبادرک وبینش نسبی که درانجمن وکارکردقدمهاپیداکرده ام یک فردمعتادبه تنهایی هیچ وپوچ وبی ارزش هست من از روی علاعم وشواهدی که بارهای باردیدم باورم شکل گرفت وتبدیل به ایمان شددرفرایندشروع بهبودی راهنما ودوستان من یکی ازابزارهایی هستن برای من دراین سفرروحانی مشارکت واقراروگرفتن تجربه وابزاروبه دراجرائ گذاشتن ان فقط درچهارچوب اصول انجمن در راستای بیماری اعتیاد وبهبودی....بدرود Heart

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - Essi.toobchi - ۱۳۹۹/۴/۲۸

مسايل خصوصی را با راهنمایم کار خواهم کرد اگر نبود با یکی از اعضایی که این قدم را پشت سر گذاشته و به صلح درونی رسیده بیان خواهم کرد و از خداوند کمک می‌گیرم و مسايل را غلو نمی کنم، حقیقت آن را می‌بینم و به آرامشی که در پس آن به دست خواهم آورد می‌اندیشم، با اعتماد به خداوند و پیمانی که در قدم سوم با او بستم مطمئن هستم آنچه را که خداوند به من می‌دهد مطابق با گنجایش من است و هیچ دردی را بیشتر از ظرفیت من نمی‌دهد.

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - Essi.toobchi - ۱۳۹۹/۵/۲

چه اقدامات دیگری انجام می دهم
تا اطمینان حاصل کنم که می توانم با
مسائلی که در ترازنامه بر من آشکار
می شود روبرو شوم؟

دوره های قبل غیر از بار اول با نقاب پرهیزگار بودن و احساس دانایی با راهنماهام صداقت نداشتم و با احساس غرگی به خودم اجازه نمی دادم با معتادان دیگر مشورت کنم. مشارکت نمی کردم با توجیه اینکه پیام نومیدی میدم. دعا کردن برام سخت بود چون می ترسیدم اتفاقاتی تو زندگیم رخ بده که باب میل من نباشه و اگه موردی رو هم می نوشتم سعیم بر این بود مخفی کاری و تحریف کنم.

اما در دور جدید بعد از لغزشم عکس این اتفاقات رو بر خلاف میلم انجام دادم.

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - sepher1877 - ۱۳۹۹/۵/۳

ما ترازنامه خود را بدون در نظر گرفتن قدم پنجم بر روی کاغذ می آوریم . به گونه ای قدم چهارم را کار می کنیم که گویی قدم پنجمی وجود ندارد . در موقع نوشتن ، هم می توانیم تنها باشیم و هم ممکن است در نزدیک دیگران ترازنامه خود را بنویسیم . به هر صورت و هر طریقی که برای نویسنده راحت تر باشد ، همان خوب است . آن چه که می نویسیم به نسبت احتیاج می تواند کوتاه و یا بلند باشد . اعضای با تجربه می توانند در این مورد به ما کمک کنند .  مطلب مهم این است که ترازنامه اخلاقی بنویسیم . در صورتی که لغت اخلاقی آزارمان می دهد ، می توانیم نام آن را ترازنامه مثبت و منفی بگذاریم .

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - Essi.toobchi - ۱۳۹۹/۵/۴

بله چون ترازنامه نویسی شروع یک فرآینداست .✌️
کارکردن باراهنمایعنی رابطه مداوم باشد✌️
بادیگرمعتادان وچه کسی چه حرفی میزنم برایم مهم است✌️
اقرارکردن ودعاکردن جز بهترین اقدامات است

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - Essi.toobchi - ۱۳۹۹/۶/۱۰

در فرایند بهبودی اصل مشورت و مشارکت با راهنما و دوستان موفق بهبودی و در ارتباط بودن با ان ها کمک زیادی به من کرده تا از تجربیات ارزنده انها در همه زمینه ها خصوصا در قدم چهارم استفاده بهینه کنم و شروع به نوشتن ترازنامه میکنم بدون در نظر گرفتن قدم پنجم  وقتی که من از نوشتن ترازنامه قدم چهارم واهمه دارم به کمک راهنما و مشارکت با دوستان موفق بهبودی این ترس بی مورد را از من گرفت و با درخواست کمک از نیروی برتر و صداقت با خود توانستم تراز مثبت و منفی خودمو ارزیابی کنم

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - ahmad13 - ۱۳۹۹/۶/۱۷

خصوصا در قدم چهارم استفاده بهینه کنم و شروع به نوشتن ترازنامه میکنم بدون در نظر گرفتن قدم پنجم  وقتی که من از نوشتن ترازنامه قدم چهارم واهمه دارم به کمک راهنما و مشارکت با دوستان موفق بهبودی این ترس بی مورد را از من گرفت و با درخواست کمک از نیروی برتر و صداقت با خود توانستم تراز مثبت و منفی خودمو ارزیابی کنم

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - بَرمک - ۱۴۰۰/۴/۶

با سلام....
بله تجربه گرفتن از راهنمایم و بچه هایی که در مقاطع بالا لغزش کردن به من انگیزه و باور را میدهد که این قدم رو بهتر و صادقانه کار کنم تحربه گرفتن از دوستانیکه وقتی با آنها صحبت میکنم دوربینش روی خودش روشن است.

مثلا شاید لازم باشد پیش مشاور بروم و به صحبتهای او هم گوش کنم.

یکی از اقدامات این استکه ترازنامه هایم را در جای امنی نگهداری کنم.
سعی میکنم بطور مرتب جای خاصی و وقت خاصی را برای نوشتن در نظر بگیرم برای خودم دعا میکنم ، هنگام نوشتن ترازنامه یا همان عقبه خود دائم احساستم را با کسانیکه این قدم را کار کردند در میان میگذارم و در جلسه با حفظ گمنامی در مورد آنها صحبت میکنم تا اعتیاد من مرا از نوشتن و نگاه کردن به درونم منصرف نکند ، دعا میکنم که با خودم صادق باشم تا جستجوگری و بی باکی من بالا برودچون  .
صداقت ، تمایل ، تسلیم و روشنبینی قدم یک رو هر روز مرور میکنم روی تصورات خودم حساب نکنم چون اعتیاد من میتواند از یک خاطره ایی که سالها پیش برایم افتاده امروز یک فاجعه درست کند.

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - kakam04 - ۱۴۰۰/۴/۲۰

بله- برای بودن درمسیربهبودی وگام برداشتن درمسیر انجمن باراهنمایخودبه طورمداوم در تماس هستم وبا تماس وتجربه گرفتن ازدیگرمعتادان همدردم که می توانند درمسیر بهبودی به من کمک کننند سعی درآماده سازی خودبرای طی مسیررادارم.

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - ssaeedg - ۱۴۰۰/۹/۲۸

بخش اول : سوال داره میگه برای کارکرد این قدم یکسری کارها را باید انجام دهم مانند :
 وصل بودن به راهنما و استفاده از تجربه دیگر دوستان بهبودی .
قسمت دوم سئوال :
 دعا کردن قبل از ترازنامه نویسی ( برای آماده کردن ذهن و وصل شدن به نیروی برتر )
 وقت گذاشتن، خواندن نشریات در مورد قدم چهار، استفاده از تجربه کسانی که این قدم را کار کرده اند (مشورت) ،
 مرور قدم های گذشته، سپردن و تقویت اعتماد به نیروی برتر و در نهایت هرجا هم ترسی برایم بیاید آنرا شناسایی و ریشه یابی و به مشارکت می گذارم.
در نتیجه:
در قدم چهارم باید ارتباط خودم را با راهنما بیشتر کنم، مانند یک تازه‌وارد و روشهای بهتر کارکرد این قدم را از او دریافت کنم، راهنما انگیزه به ما می‌دهد و ما اعتماد پیدا می‌کنیم.
دعا کردن برای نوشتن ترازنامه "خدایا به من کمک کن تا این مسیر را با تلاش دنبال کنم"،
 تحقیق کنیم، یعنی اگر از کسی یا چیزی رنجش داریم درباره آن تحقیق کنیم - باید به درون ترسها برویم و برای این کار نیاز به یک حامی داریم (راهنما )،
 از چیزهای تازه بنویسیم ( با کمک کسی که قدم چهار را کار کرده است )،
در قدم چهار باید با خود واقعی روبرو شویم بنابراین نیاز به آبروداری ندارم، باید حاشیه امنیت خود را کنار بزنم و بی باکانه بنویسم، لازم است بر انکار خود در ابعاد مختلف خود غلبه کنیم و صادقانه بنویسیم،
 با ارتباط بیشتر با راهنما امید و نشاط را جایگزین ناامیدی و ترس کنیم.
تا از منافع بی نهایت این قدم منتفع بشویم.

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - Darush sistan - ۱۴۰۰/۱۰/۱۷

سلام 
بله 
بهترین روش کارکرد قدم ها با راهنما است .البته می توانم از تجربه دوستان انجمن که این قدم را کار کرده اند نیز استفاده نمایم.کارکرد قدم 4 به دلیل باورهای اشتباه معمولا ترسناک است البته بعد از کار کرد قدم 4 معتادان گمنام متوجه می شوید که کل ترس ها بیهوده بوده واین قدم باعث آزادی روح مان می شود.

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - Mehran270 - ۱۴۰۱/۹/۸

بله من نه تنهااین قدم بلکه تمام قدمهارافقط باراهنمایم
کسی که مراباورداره ومیخاددربهبودیمبهم کمک کنه
ازافرادی که این قدم راهم کارکرده اندهم کمک میگیرم

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - Darush sistan - ۱۴۰۱/۹/۲۴

سلام
 بله
کارکرد قدم با راهنمایم است و فقط او در جریان مسائل قدم ۴ من قرار می گیرد و در مورد این قدم از تجربیات دیگر اعضاء نیز استفاده می کنم...

RE: سوال 7:آیا با راهنمایم کار می کنم و با دیگر معتادان صحبت می کنم ؟ - Mehran270 - ۱۴۰۲/۲/۳

بله 
من درتحریف حقیقت کارکشته ام
وهمیشه سعی دارم اززیرکاردربرم ویاجوری با
کسانی که حقوبمن میدن مسایل رو
بپیچونم 
اماحالاتواین برنامه برای نجات ورهایی ازاعتیاد
حتمابایدباراهنمایم قدمها روکارکنم ن تنهایی
واینکه باافرادی که این قدموکارکردن وتجربشودارن
درتماس باشم