تالار گفتگو انجمن معتادان گمنام ایران
سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالار گفتگو انجمن معتادان گمنام ایران (https://forum.nairan.org)
+-- انجمن: راهنمای کارکرد قدم های دوازده گانه انجمن معتادان گمنام (https://forum.nairan.org/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: قدم نهم (https://forum.nairan.org/forumdisplay.php?fid=35)
+---- انجمن: جبران خسارت (https://forum.nairan.org/forumdisplay.php?fid=238)
+---- موضوع: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ (/showthread.php?tid=653)

سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸

جبران خسارت

سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ 

RE: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - داراب م - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵

جبران خسارت یعنی،ترمیم وبازسازی کردن دوباره ویرانی هایی راکه باعث شده ایم وساختن دوباره خرابی هایی که ببار آورده ایم.
جبران خسارت یعنی تغییرکردن،یعنی تغییر مداوم درافکار ورفتارونگرش و تصمیم گیری هایمان،یعنی پذیرفتن خطاهاواشتباهاتمان وتمایل برای برطرف کردن آزارهاوخسارتهایی که واردکرده ایم که این هم خودش یک فرآیند میباشد.
جبران خسارت یعنی تغییر روش ورفتار در زندگیمان،یعنی نگاهی واقع بینانه وبا فروتنی وتواضع وصداقت به آسیب هایی که زده ایم ودیدن نقش واقعی خودمان،واینکه باغلبه کردن برترسهایمان وباصمیمیت وصدق دل وباداشتن شهامت ودر راستای خسارتی که زده ایم،خواستار جبران خسارت ازتمامی کسانی که به آنها خسارت زده ایم ونام آنهارالیست کرده ایم،بشویم.

جبران خسارت 3مفهوم اصلی دارد که بایدسرلوحه کارهایمان قراربگیرد،

1_عزم یاهمان ثبات قدم که بایددرجبران خسارتهایمان داشته باشیم وبامشورتی که باراهنمایمان میکنیم درمسیردرست قرار بگیریم.
2_ترمیم ویا اصلاح کنیم خرابی هایی راکه ببارآورده ایم وآنهارا به حالت وشرایط اولیه خودش برگردانیم.
3_جبران ویاتلافی کنیم خسارتهایی را که زده ایم وبرگردانیم هرچیزی راکه به صاحبانش تعلق داردچه مادی وچه معنوی.
حداقل نفع،جبران خسارت این است که دعا، مشورت واقدام وعمل کرده ومرهمی روی یک زخم قدیمی میگذاریم وتوقعات خودرا در این مورد که طرف مقابل باجبران خسارت ما چگونه برخوردخواهد کرد را رها میکنیم.

RE: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - sepher1877 - ۱۳۹۸/۱۲/۵

برای من یعنی تقویت صفات بصیرت و خود آگاهی و بخشش که تا این صفات را نداشته باشم نمیتوانم جبران خسارت کنم .جبران خسارت های من هرگز کامل نمیشودو همیشه پرونده اش روی میزمه و تاآخر عمرم من باید اصول رروحانی که باعث تغییر واقعی رفتارم با دیگران میشود را تمرین کن و دیگه بدهی و دینی بوجود نیاورم
من به تنهایی هیچ وقت قادر به جبران خسارت بطور کامل نمیشوم و از نیروی برترم باید درخواست کمک کنم من فقط میتوانم سهم خودم را انجام بدهم همین و من انقدر توانایی ندارم که بخام بطور کامل جبران خسارت کنم چون نمیتوانم تخمین بزنم که چه خسارتی زده ام و این خسارت من چه تاثیری بر روی زندگی دیگران گذاشته
مثلن من از کسی مقداری پول برداشته ام جبران خسارت من برگرداندن عین پول نیست که بگم پولش را دادم و جبران خسارت کردم اینطوری نیست شاید من وقتی پول طرف را برداشتم بچه اش
مریض بوده و چون من پولش را برداشته ام نتوانسته بچه اش را دکتر ببره یا براش دارو بخره و بچه اش مرده پس من نمیتوانم بگم ازش جبران خسارت کردم اصلن شاید من هیچ وقت نتوانم ازش جبران خسارت کنم.در جبران خسارت بیشتر از هر جا به حضور نیروی برتر نیازمند هستم و من فقط.میتوانم سهم خود را انجام بدهم Blush

RE: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - shapor z - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴

جبران خسارت یعنی بهترین سعی و بیشترین کوشش واقعی و عادلانه برای جبران و تلافی صدمات و لطمه ها و ضربه های روحی و روانی احساسی و عاطفی و جسمی و مالی که به خودم و دیگران زده ام(عمدی و غیر عمدی اگاهانه  نا اگاهانه)
که این امر از طریق اقرار و پذیرش اشتباه و خسارات
عذر خواهی و دلجویی از طرف مقابل تکرار نکردن ان رفتار وخسارت جبران و ترمیم و اصلاح خسارات گذشته اتفاق می افتد

RE: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - Essi.toobchi - ۱۳۹۹/۴/۲۹

خسارت و لطمه هایی که در گذشته به دیگران زده ایم در زمان خودش تاثیرات منفی را برجای گذاشته است که شاید امروز به معنای واقعی قادر به جبران آنها نباشیم .

مثلا کسی ماشینی را امانت گرفته وماباآن ماشین تصادف می کنیم وخسارت آنراهم می پردازیم ولی عمق خسارت که او امانت دار بوده وبه روابطش وخیلی چیزهای دیگر لطمه وارد شده است ، قابل جبران نیستند .

معنی جبران خسارت در قدم نهم ، جبران خسارت عملی است . جلوگیری از خسارت جدید و ادامه رفتارسالم است .

یک قسمت از جبران خسارت بصورت مستقیم و رو در رو است واقراربه اشتباهی است که مرتکب شده ایم وجبران آن درحد توان ماست .

همچنین طلب بخشش وتعهد نسبت به تغییر رفتاراست وبهترین قسمت آن تغییر دیدگاهها و باورها و عملکرد ماست .

جبران خسارت در یک چارچوبه زمانی مشخص نمی گنجد و این کار نیاز به صداقت ، تمایل ، پشتکار و فروتنی دارد تایک روند ادامه دار را بتوانیم دنبال کنیم .

RE: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - sepher1877 - ۱۳۹۹/۴/۳۰

جبران خسارت یعنی خسارت جدید نزدن
جبران خسارت یعنی دست برداشتن ازکارهای بد ونزدن لطمات جدید
جبران خسارت کردن ازفرد یعنی جبران کردن صدامات روحی وروانی ومالی

RE: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - Essi.toobchi - ۱۴۰۰/۱/۲۱

جبران خسارت یعنی پذیرفتن مسئولیت
خرابی هاوصدماتی که توسط من ببارآمده است
وتلاش صادقانه ومداوم برای پرداخت تاوان این خرابی ها وصدمات است
دررجه اول پذیرش مسئولیت خرابی هاوصدمات
وبعدازان تلاش صادقانه برای جبران آن

RE: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - Darush sistan - ۱۴۰۰/۱۱/۲۷

سلام
بیشتر مرسوم است که معنای جبران خسارت ...خسارت نزدن است و یا شرایط خسارت نزدن را ایجاد کردن است. حال در مسیر بهبودی خسارت هایی که در گذشته زده ایم را باید بتوانیم جبران کنیم ودر این مرحله از راهنمای خود بخواهیم تا برای جبران خسارت کردن من را راهنمایی کند ومسیر درست را به من نشان دهد تا بتوانم علاوه بر خسارت جدید نزدن خسارت های قبلی را هم از نظر مالی واحساسی وعطفی جبران نمایم.

RE: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - Darush sistan - ۱۴۰۱/۱۰/۲۴

سلام

- جبران خسارت به معنی تعهد برای اجرای اصول جبران کردن خسارت هایی که در گذشته به دیگران زده ایم ویا در امروزه به طور ناخواسته خسارت می زنیم من باید از نظر روحی هم از طرف مقابل جبران خسارت نمایم

RE: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - Mehran270 - ۱۴۰۱/۱۱/۲

بهترین تلاش وبیشترین سعی رابرای ترمیم وبازسازی دوباره
خسارتهایی که بباراوردم وخسارت مجددنزدن را
جبران خسارت برامن معنی شده

RE: سوال 4: معنای (( جبران خسارت )) چیست ؟ - محمد خدمتگزار - ۱۴۰۱/۱۲/۲

درود به دوستان همدردم

اولین قدم در فرآیند جبران خسارت، خسارت نزدن است. به عبارت دیگر اگر من با نواقصی که در حال مصرف آن ها هستم، خسارات جدیدی ایجاد کنم پس چطور می توانم خود را در مسیر جبران خسارت بدانم و عملاً جبران خسارت چه دردی را دوا میکند؟

دومین قدم این است که متوجه شوم "جبران خسارت" یعنی یک تغییر اساسی در گفتار و رفتارم طوری که قبل از بروز خسارت به عواقب آن فکر کنم، دعا کنم و با راهنما مشورت کنم.

جبران خسارت بعد از قدم 6 و 7 قرار گرفته است، چرا؟
زیرا اگر من همچنان به استفاده از نواقصِ مهلکِ خود ادامه دهم، خسارات جدید بوجود می آید و در عمل جبران خسارت کاری بیهوده می شود. فرض کنیم من پنجره ای را بشکنم و بروم از صاحب آن خانه جبران خسارت کنم. اما باز عصبانی بشوم و دوباره آن شیشه را بشکنم. آیا تکرار خسارت با سلامت عقلی که ادعا میکنم پیدا کرده ام در تضاد نیست؟

خوشحالم که امروز در حال یادگیری در کنار شما هستم.
Heart Heart Heart Heart Heart Heart