تالار گفتگو انجمن معتادان گمنام ایران
سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالار گفتگو انجمن معتادان گمنام ایران (https://forum.nairan.org)
+-- انجمن: راهنمای کارکرد قدم های دوازده گانه انجمن معتادان گمنام (https://forum.nairan.org/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: قدم نهم (https://forum.nairan.org/forumdisplay.php?fid=35)
+---- انجمن: جبران خسارت (https://forum.nairan.org/forumdisplay.php?fid=238)
+---- موضوع: سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ (/showthread.php?tid=654)

سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ - admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸

سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ 

RE: سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ - داراب م - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵

چون تأسف خشک وخالی هیچ تأثیری دربرطرف شدن آزارهاوخسارتهایی که به دیگران زده ام نخواهدداشت وحتی ممکن است آنهابرداشتی توهین آمیز وحالت تحقیرشدن ازاین تأسف خشک وخالی داشته باشندوخسارت جدیدی بخورند.جبران خسارت یعنی اقدام وعمل در ازای آزارها وخسارتهای مادی ومعنوی وروحی وجسمی وموازی باخسارتهایی که زده ایم وبرطرف کردن آنهاتاجایی که خسارت جدیدی واردنکنیم.
اظهارتأسف خشک وخالی خودش یک خسارت جدید است وتوهین به شعوردیگران .
وقتی این رابافروتنی وصداقت بپذیرم میبینم که درجبران خسارت، تأسف خشک وخالی اصلأمعناومفهومی ندارد،اما جبران خسارت به همراه تأسف خوردن از آزارهاوخساراتی که زده ایم، یعنی پذیرش خودواقعیمان یعنی همدردوهمدل شدن بادیگران،باجبران خسارت متعهدمیشویم که دیگررفتاری متفاوت باگذشته داشته باشیم واین باعث تغییرواقعی در رفتارمان باخودمان ودیگران میشود.
مابایددرجبران خسارتهایمان بیشترازیک تأسف خشک وخالی مایه بگذاریم وهمانطورکه واردخسارت شدیم وخسارت زدیم همانطورهم بایدوارد جبران خسارت شده وخسارتهای زده شده راجبران کنیم.
جبران خسارت باید عملی باشد

RE: سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ - shapor z - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴

کلمه متاسفم یا اظهار تاسف برای جبران خسارت لازم اما کامل نیست برخی از خسارات انقدر شدید است که با معذرت خواهی جبران نمی شود مثلا اگر از کسی پول تصاحب کرده ام و خلاء ان پول او را دچار اسیب زیادی کرده است یا کسی که با زیر اب زدن باعث شدم ابروی او برود یا شغلش را از دست بدهد یا کسی که بواسطه خسارت یا ازاری که به او رسانده ام احساسات دردناکی را تجربه کرده است حال باید از خود م بپرسم که ایا با یک عذر خواهی مسئله حل است ؟ و من باید بدانم که اظهار تاسف خالی نیمی از راه است و شاید در حد شعار و نمی تواند جلوی تکرار خسارت از سوی من را بگیرد 

RE: سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ - ebrahim9k - ۱۳۹۹/۱/۲۳

(۱۳۹۸/۱۰/۲۸، ۱۲:۲۰ صبح)admin.a نوشته است: سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ 
در گذشته دیگران زیاذ تاسف و معذرت خواهی ما را دیده اند امروز با کارکرد نه قدم متوجه شدم هر خسارتی را ببار بیاورم باید بطور تمام و کمال آن را جبران کنم دیگران بایست تغییر مرا ببینند اظهار تاسف خشک و خالی هیچ وقت ما را با دیگران بی حساب نمی کند 

RE: سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ - Essi.toobchi - ۱۳۹۹/۴/۲۹

زیرا ما به افراد مختلف خسارتهای جسمی ، روحی ، روانی ، احساسی ، عاطفی ، مالی و... زده ایم ، و به  همین
خاطراست که روح ما ازانجام این اعمال
درغذاب است ومهمتر اینکه امکان تکرارچنین اشتباهاتی بازهم وجود دارد ،
لذا ضروری است که ما اولا درک کنیم که
خسارت چیست و خسارت زدن چه مفهومی دارد و چه نارحتی های روحی
و روانی را می تواند به فرد آسیب دیده
برساند ، پس به همین دلیل باید درسدد
رفع این خرابیها به طرق مختلف برآئیم
و چه بسا ما به فردی خسارت مالی زده
ایم که الآن باید خسارت پرداخت کنیم
و غیره....   که اینگونه خسارتها با یک اظهار تاسف خشک و خالی جبران نمی شوند .

RE: سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ - sepher1877 - ۱۳۹۹/۴/۳۱

مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم

مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

RE: سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ - Essi.toobchi - ۱۴۰۰/۱/۲۱

از نگاه من اظهار ندامت و پشیمانی بخش کوچکی از آغاز فرایند جبران خسارت است ، اما کافی نیست
با یک عذرخواهی ما از طرف مقابل خواهان عفو و بخشش میشویم اما آیا کافی است ؟ آیا جبران شده است ؟جواب خیر است ، میبایست حداقل جبران کرد و با رفتاری مناسب خواهان جبران کردن خسارت شویم

RE: سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ - Darush sistan - ۱۴۰۱/۱۰/۲۵

سلام

- اظهار تاسف یک جمله است که امکان دارد بیشتر اتفاقات بوجود آمده توسط من را مشخص ننماید-من به دنبال جبران خسارت نه فقط گفتن یک کلمه  هستم بلکه بدنبال آرامش روحی هم هستم-جبران من باید باعث شود به راحتی در چشم جامعه نگاه نمایم...

RE: سوال 5: چرا جبران خسارت بیشتر از یک اظهار تأسف خشک و خالی می باشد ؟ - Mehran270 - ۱۴۰۱/۱۱/۲

جبران خسارت زبانی خوبه ولی هرگزکافیدنیست 
وقتی من روحی روانی عاطفی جسمی مالی حیسیتی و....
بکسی صدمه یاصدماتی واردکردم فقط زبانا
عذرخواهی کردن مسخره کردن طرف وسنبل
کردن خسارته تامجدداخسارت بباربیارم
هرخسارتی مستلزم جبران بنحودرست وکافی
وکامل است