امتیاز موضوع:
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال56: چگونه می توانم رفتارم را تغییر دهم تا شروع به برقراری روابط سالم کنم ؟
سوال56:  چگونه می توانم رفتارم را تغییر دهم تا شروع به برقراری روابط سالم کنم ؟ 
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، محمدمهدی ۱۲ ، ناظر6
من رفتار خودم را قبول دارم و روابطه سالم هم دارم اگر هم کسی اجازه بدهد که خسارت بزنم مشکل خودش است من چیزی را مخفی نمی کنم و همان اول آشنایی هر چه سوال کند راستش را میگم و خودش تصمیم می گیرد که با من رابطه داشته باشد یا نه .

و در رابطه با اشخاصی که در رابطه بامن بوده اند و هستند هم حق انتخاب را به آنها میدهم خودشان اگر بخواهند رابطه را ادامه میدهند هیچ اجباری برای هیچ کس ندارم .پس من رابطه ام سالم است .
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر11 ، محمدمهدی ۱۲ ، ناظر6
احساس برتری را در روابطم حل کنیم فرصت اشتباه بدهم همسانی داشته باشم پیش داوری و قضاوت نکنم از ایجاد وابستگی جلوگیری کنم برابری و انصاف داشته باشم عقایدم را تحمیل نکنم متعهد و وفادار باشم حدو مرز را مشخص کنم اعتقادات و باورهای غلط را دور بریزم کنترل نکنم و احساس مالکیت نداشته باشم احساسات طرف مقابلم را در نظر بگیرم گرو کشی نکنم ضعف های طرفم را چماق نکنم و انها را در میان دیگران نگویم توقع نداشته باشم و روابطم جاذبه ای باشد گمنامی را حفظ کنم از درست کردن تصورات باطل با رفتار و عملکردم برای دیگران اجتناب کنم کورکورانه اعتماد نکنم گذشت داشته باشم وقت بگذارم به جای توقع درک شدن درک کنم تهدید نکنم سواستفاده نکنم ساده و رک و بی تکلف باشم حق انتخاب بدهم خود خواهی و خود محوری نکنم نترسم و عشق بدهم و اعتماد بکنم ماسک نزنم و احساساتم را مودبانه بیان کنم- مسئولیت پذیر باشم تضادهای شخصیتی را کنار بگذارم و خود واقعی باشم اگر رابطه ام دچار تنش شد برای اصلاح و حفظ ان من پیش قدم شوم منافع دیگران را در نظر بگیرم مسخره نکنم خودم باعث قربانی شدن خودم نشوم لودگی نکنم لجبازی نکنم ایجاد امنیت کنم تواضع و فروتنی داشته باشم صمیمی شوم و اجازه نزدیک شدن بدهم از تکرار رفتارهای که در چرخه معیوب هستند خارج شوم از روی اجبار خواستار روابط نباشم خودم را تحمیل نکنم احساس طلب کار بودن را کنار بگذارم زور نگویم و منطق حاکم روابط باشد  
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر11 ، ssaeedg ، محمدمهدی ۱۲ ، ناظر6
باید به جای سرکوب کردن احساساتم آنها را درست بروز دهم، رابطه‌های من باید دوطرفه باشد، نه خسارت بزنم نه خسارت ببینم.

با پذیرش عشق و درک متقابل نیازهای شخص مقابل را نیز در نظر بگیرم.

رابطه‌ی سالم رابطه‌ای است که با عشق و به دور از سوءاستفاده باشد، از نقايص اخلاقی نباید استفاده کرد، باید بی‌توقع دیگران را دوست داشته باشیم و در نظر داشته باشیم که هر اعتراضی توهین نیست، فرصت اشتباه بدهیم، دست از خودخواهی برداریم و دیگران را کنترل نکنیم و به این فکر کنیم که چه خدمتی از ما برمی‌آید تا روابطمان سالم شود و وسعت پیدا کند، هر کسی ارزشی دارد و طبق ارزش‌هایش با او رفتار کنیم، وقتی دیگران را با ارزش‌های خود بسنجیم باعث توقع می‌شود.
پاسخ
 سپاس شده توسط محمدمهدی ۱۲ ، حـمـیـد ، ناظر6
شناسایی نقاط ضعف و قوت در روابط با مشورت
دعا برای تمایل و تغییر
و تمرین اصول روحانی قدمهای دوازده گانه.
زمانیکه تمرکز من بر روی بهبودیم باشه بی شک تغییراتی در رفتارم ایجاد می شود که شروع به برقراری روابط سالم می کنم.
پاسخ
تا زمانی رفتارمان درست نباشد نمی‌توانیم یک رابطه خوب برقرار کنیم ?تغییر رفتار نیاز به برنامه‌ ریزی دارد نیاز به رنج و صبر دارد? 
باید ارزش ها ، باورها ، دیدگاه گذشته و تمام ایدئولوژیها را تغییر داد و یک برنامه ریزی کرد و یک برنامه را تنظیم کنیم همه اینها نیازمند به رنج کشیدن دارد?
( انسان تا نقاط ضعف خود را پیدا نکند نمی تواند آن را تقویت کند ) ? 
ما باید برای تغییررفتار،نواقصمان را پیدا و آنها را ریشه یابی و درمان کنیم تا بتوانیم رفتارمان را تغییر دهیم?
اگر برای تغییر کردن هدف داشته باشیم تلاش می‌کنیم و دروغ نمی‌گوییم?
امروز باید در عمل تغییر کنیم نه در گفتار?برای تغییر رفتار باید اراده را تقویت کنیم?برای تغییر رفتار باید خود را بشناسیم?نواقص را شناسایی کنیم تا بتوانیم افکارمان را تغییر و در نهایت رفتارمان تغییر کند?برای تغییر رفتار باید نفس را ادب کرد مثلاً جلوگیری از زیاد
خوردن.?
انسان زمانی بخواهد رفتاری را تغییر دهد باید افکار را اصلاح و برای اینکه افکار را اصلاح کند باید گفتار را اصلاح کند تا اینکه اعمال اصلاح شود?
این سوال ( دو سو دارد و بالعکس ) انسان وقتی رفتارش را عوض کند گفتار و افکارش نیز عوض خواهد شد.?
ما باید در مرحله فکر اصلاح شویم - زمانی عملی انجام ندهیم پاسخ منفی به افکار و رفتارمان داده ایم? مثلاً? فکر کنم با جنس مخالف رابطه برقرار کنم اگر بتوانم آن فکر را در ذهن کنترل کنم به زبان نمی آورم بنابراین تبدیل به رفتار نمی‌شود و عمل انجام نمی گیرد.?
با شناخت و شناسایی نواقص و ضعف ها در روابطمان اگر بتوانیم آنها را اصلاح کنیم رابطه خود به خود درست می شود?
در نتیجه?
ترازنامه نویسی مهمترین است.?
با ارزیابی صادقانه خود شروع به تغییر دادن رفتار خود کرده و با این کار تلاش می‌کنیم خود را از زندگی کردن طبق الگوهای کهنه آزاد کنیم و با تقویت ایمان و شجاعت گام در راه روابط سالم و تازه بگذاریم.?
برای بهبودی بیشتر در روابط باید از گذشته عبور کنیم و از آن جدا شویم ?البته لازم نیست خوبی های را که از گذشته با خود داریم دور بیاندازیم .?
بهتر است برای شناخت خوبیهای خود اعمال گذشته و حال،خود را مرور کنیم و خوبیها را نگه داشته و مابقی را از خود دور کنیم? برای این کار پذیرش نواقص ، تمایل و تماس برای برطرف کردن آنها لازم و ضروری است.?
خلاصه??
برای تغییر رفتار باید شهامت عذرخواهی منطقی داشته باشم? احساسات خود را سرکوب نکنم و از روی احساسات رفتار نکنم? چون در چنین حالتی ممکن است خسارت ببینم یا خسارت بزنم
پاسخ
باید به جای سرکوب کردن احساساتم انها را درست بروز دهم نه خسارت بزنم ونه خسارت ببینم
هر اعتراضي را توهین تلقی نکنم دست از خود خواهی بردارم
ودیگرانرا کنترل نکنم
وقتی دیگران را با ارزش خود بسنجیم باعث توقع می شود
پاسخ
 سپاس شده توسط ssaeedg ، محمدمهدی ۱۲ ، حـمـیـد ، ناظر6
با سلام....
من راه NA را خودم انتخاب کردم که بتوانم روابطم را اصلاح و ترمیم کنم پس باید اول تمایلم را نشان بدهم.
موقع ایجاد روابط به احساساتم توجه کنم و آنها نادیده نگیرم.
ارزشها و اعتقادات خودم و طرف مقابل را روی ترازوی راهنما و اصول روحانی قرار بدهم و آنها را از فیلتر صداقت، تمایل و روشن بینی رد کنم مثلا ببینم اگر اشتباه کردم شهامت معذرت خواهی دارم؟ 
توقع خارج از توان از طرف مقابل و خودم نداشته باشم.
وقتی به مشکلی خوردم اول تراز عملکرد خودم را بگیرم و برای اصلاح آن پیش قدم باشم.

مراقب باشم رابطه به سمت وابستگی نرود.

اگر در رابطه از من انتقاد شد آنرا توهین تلقی نکرده و سعی نکنم با به رخ کشیدن نواقص طرف مقابل آنرا تلافی کنم.

در رابطه نفر اول نباشم.

در رابطه پیش داوری نکنم و مقداری فرصت بدهم تا رابطه شکل واقعی خودش را پیدا کند.

هدف اصلی خودم را از رابطه برای خودم مشخص کنم و برای ایجاد هر رابطه ایی از عزت نفسم مایه نگذارم..

اگر مشکلی در رابطه پیدا کردم با گفتگو در چهارچوب احترام متقابل با خود طرف حل کنم.
پاسخ
با اجرای برنامه NA در زندگی روزانه که نیاز به ترازنامه نویسی دارد تا الگوی مصرف نواقصم آشکار شود
با اقرار به اینکه چه کسی بوده‌ام و چه کسی هستم، پر کردن ترازنامه و پیدا کردن نقش خود می‌تواند به بهبود روابطم کمک کند چون خود واقعی­ ام را پیدا می‌کنم و از نواقص و حسن­ هایم باخبر می­ شوم و بدین گونه با خودم، پیرامونم و خداوند مهربان رابطه سالم برقرار می­ کنم.
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر6
سئوالی آسمانی با پیامی بهشتی
چگونه: سئوال نمیگه چرا، میگه چگونه، یعنی بگرد دنبال راهکار  Big Grin
بعد هم خودش راهکار رو میگه: باید تغییر کنیم تا شروع به داشتن روابط سالم کنیم.

لازمه این کار اینه که اولا #الگوهای_رفتاری کهنه و قدیمی و معتادگونه خودمون رو شناسایی کنیم
ثانیا تلاش کنیم که برطرف شون کنیم.
تو این مسیر باید از اصل روحانی و نیروی برتر کمک بگیریم.
تا اینجای کار ما
تمایل داریم که الگوهای بیمارگونه رفتاری خود رو بشناسیم و روابط سالم ایجاد کنیم.
 و ایمان داریم با کارکرد قدمهای دیگر و کمک نیروی برتر اساس الگوهای رفتاری ما برای ایجاد روابط سالم دستخوش یک دگرگونی اساسی می شود .
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر12 ، حـمـیـد ، ناظر6
سلام

مهم ترین چیز توقعات است.من فکر می کنم اگر میزان توقعات خود را از هر چیز یا مساله ای دور نمایم قطعا کمتر دچار مسائلی مانند رنجش ویا سوء استفاده می شوم
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر6
فکرمیکنم اصلاقدم کارکردندبه این خاطره
کتاب پاک زیستن میگه بهبودی یعنی 
روابط وروابط اگردرسایه اصول روحانی
درک وشناخت سنتهانباشه اگرانعطاف
درروابط نقش نداشته باشه امکان پدیرنیست
شناخت خودم نقاط ضعف وقوتم
داشته هام تعییرباورهای اعتیادی شناخت
احساسات ونحوه درست بروزدانشون
ودرکل پیداکردن فن روابط جدید
درسایه اصول برنامه ان هم ازراه ترازنامه
نویسی واقرارمیتواندبمن کمک کندروابط
بهتروسازنده تری داشته باشم
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد
من تاخودمومعیارهام باورهام ورفتارموتغیی ندم هیچ رابطه سالمی نخواهم داشت واین تغییرات بانوشتن ترازنامه وصحبت ازایرادات واشکالاتم نواقصم ودرونم باکارکردقدمهاوتکراروتمرین به ارامی صورت میپذیره وپس ازان روابط پایدارسالم وکارامدبدورازترس رنجش سواستفاده وغیره خواهم داشت
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان