آمار انجمن
برترين سپاس شده ها
Darush sistan 5429
Mehran270 2949
sepher1877 2186
Essi.toobchi 2066
shapor z 824
admin.a 763
حوریا ___Bu 681
آرین ی 629
عبدالرحیم_بوشهر 411
mosafer8707 402
اریا،ب 382
آرین،ی 377
ssaeedg 340
alireza1444 334
بَرمک 320
حـمـیـد 288
hosseinheydari84 287
جديدترين کاربران
مجید na امروز
صادق.ف امروز
hadiahvazi دیروز
pooya.gms دیروز
dami ۲-۱۰
قلندر ۲-۸
Ehsan ilchi ۲-۸
عرفان جان ۲-۸
Ali Fatemi ۲-۷
Vahid@beigi ۲-۶
Soli1987 ۲-۵
عادل.گ ۲-۵
fateme. gh ۲-۵
امید۹۳۹۷ ۲-۴
MAA ۲-۴
Pari. ۲-۳
Pooorya ۲-۳
بيشترين پاسخ ها
  نشریه خوانی 990
  مشارکت آزاد 480
  امروز چگونه تعهد خ... 316
  سوال 1: مفهوم بیما... 129
  پرسش و پاسخ 102
  سوال 2 : آیا اخیرا... 75
  سوال 3 : وقتی نسبت... 54
  در شرایط بحرانی و ... 52
  سوال 4- وقتی فکری ... 51
  سوال 5 : قسمت خودم... 49
  سوال 1 : امروز من ... 47
  سوال 7 :اخیرا بیما... 45
  سوال 16 : چه بحران... 43
  سوال 14: آيا من فك... 42
  اصول روحانی در نشر... 41
  سوال 8 : آیا اخیرا... 40
  سوال 12: به چه صور... 36
برترين ارسال کنندگان
admin 2758
sepher1877 2383
Darush sistan 2058
Essi.toobchi 1902
shapor z 1036
Mehran270 986
admin.a 948
Adel_ker 523
حـمـیـد 389
ssaeedg 258
بَرمک 256
ali-p 246
امیر عباس.ک 231
مهدی.م 217
حوریا ___Bu 215
میثم.م 214
رامین 209
بيشترين بازديدها
  نشریه خوانی 284230
  امروز چگونه تعهد خ... 185989
  مشارکت آزاد 177548
  سوال 1: مفهوم بیما... 101378
  پرسش و پاسخ 64790
  سوال 2 : آیا اخیرا... 61443
  سوال 4- وقتی فکری ... 54187
  سوال 3 : وقتی نسبت... 51696
  در شرایط بحرانی و ... 50196
  سوال 14: آيا من فك... 50037
  سوال 5 : قسمت خودم... 49644
  سوال 10 : آیا از ر... 46991
  سوال 16 : چه بحران... 46573
  سوال 7 :اخیرا بیما... 46365
  سوال 68 : درک من ا... 45257
  سوال 9:آیا دلایل م... 42257
  سوال 49 : درک من ا... 42096
برترين اعتبارگيرنده ها
Darush sistan 493
sepher1877 422
عبدالرحیم_بوشهر 365
Mehran270 252
Essi.toobchi 127
حوریا ___Bu 86
ناظر9 70
shapor z 70
اریا،ب 52
ناظر11 45
admin.a 45
امیر عباس.ک 37
kakam04 29
آریا داریوش 29
ssaeedg 25
بَرمک 23
حـمـیـد 21
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  سوال 5: آیا مواقعی در بهبودی من بود... دیروز, ۱۱:۱۴ admin.a Darush sistan درست و غلط
  سوال 1 : چرا انجام قدم دهم یک ضرورت... دیروز, ۱۱:۰۹ admin.a Darush sistan احساسات در مقابل ا...
  اعانه ۲-۱۱, ۲۰:۴۵ حبیب ۶۶۶ کلمه به کلمه
  ترازنامه ای از خودمان ۲-۱۰, ۱۲:۱۵ حبیب ۶۶۶ ترازنامه اي از خود...
  مشارکت آزاد ۲-۱۰, ۰۳:۳۹ admin محمدرضا مشهد تبادل تجربه
  نشریه خوانی ۲-۱۰, ۰۳:۲۹ admin محمدرضا مشهد تبادل تجربه
  فهرست جبران خسارت ۲-۹, ۲۰:۵۰ حبیب ۶۶۶ حرکت به جلو
  سوال 13:چه چیز باعث حضور مستمر من د... ۲-۹, ۱۸:۵۵ حبیب ۶۶۶ ما كوشيديم اين پيا...
  سوال 23 : مفهوم مراقبت برای من چه ... ۲-۹, ۱۳:۰۰ admin.a محمدرضا مشهد سپردن (واگذاري)
  مفاهیم 12 گانه معتادان گمنام ۲-۹, ۰۹:۳۳ ناظر14 ناظر14 مفاهیم
  کار این کمیته چیست؟ چالش ها و ظرفیت... ۲-۹, ۰۷:۰۵ admin.a محمدرضا مشهد خدمات کمیته چیپ و ...
  سوال 1 : امروز من به چه چیزهای امید... ۲-۹, ۰۵:۱۲ admin.a میثم نفیسی اميد
  سوال 16: ارزش درمانی کمک یک معتاد ب... ۲-۹, ۰۴:۴۱ حبیب ۶۶۶ به معتادان
  وفاداری ۲-۸, ۱۲:۵۸ admin rahman28 اصول روحانی
  سوال 10:فرق بین جاذبه وتبلیغ چیست ؟ ۲-۸, ۰۵:۲۸ حبیب ۶۶۶ ما كوشيديم اين پيا...
  چرا می مانیم ۲-۸, ۰۵:۱۸ admin.a حبیب ۶۶۶ فصل اول پاک زیستن
  دورنمای امید ۲-۷, ۰۸:۰۲ admin.a Vahid@beigi فصل اول پاک زیستن
  برداشت شخصی از فصل اول ۲-۵, ۲۲:۲۴ .مهدی۲۱ فصل اول پاک زیستن
  سوال 12: به چه صورت اعتیاد خود را ب... ۲-۵, ۰۸:۲۸ admin.a ابراهیم ت انكار
  سوال 1: مفهوم بیماری اعتیاد چیست ۲-۴, ۰۸:۲۳ admin.a حبیب ۶۶۶ بیماری اعتیاد
  سوال 26 : چگونه به نیروی برتر اجا... ۲-۳, ۱۱:۲۸ admin.a hosseinheydari84 سپردن (واگذاري)
  سوال 25 : زندگی من چه شکلی ممکن ا... ۲-۳, ۱۰:۴۹ admin.a hosseinheydari84 سپردن (واگذاري)
  سوال 24 : سپردن اراده و زندگی به خ... ۲-۳, ۱۰:۳۵ admin.a hosseinheydari84 سپردن (واگذاري)
  9. این سنت چگونه کمک میکند تا گمنام... ۲-۲, ۱۰:۴۲ admin.a آرین ی سوالات برای اعضا
  سوال 20 : من دقيقاٌ در برابر چه چيز... ۲-۲, ۱۰:۳۱ admin.a آرین ی عجز
  سوال 11: ایا تمایل دارم تا به شخصی ... ۲-۲, ۰۵:۰۲ admin.a محمدرضا مشهد به يك شخص ديگر
  سوال 2: هدف از ادامه ترازنامه شخصی... ۲-۲, ۰۴:۵۰ admin.a محمدرضا مشهد احساسات در مقابل ا...
  جبران خسارت و آشتی ۲-۲, ۰۴:۴۳ admin.a محمدرضا مشهد قسمت پنجم روابط
  سوال 3: راهنمای من چگونه می تواند د... ۲-۱, ۱۷:۴۰ admin.a Darush sistan احساسات در مقابل ا...
  فقط برای امروز زندگی به روال برنا... ۲-۱, ۱۶:۱۲ admin محمدرضا مشهد فصل نهم فقط برای ...
  ما بهبود پیدا میکنیم ۱-۲۹, ۰۵:۲۳ admin ناظر۱۸ فصل هشتم ما بهبو...
  نحوه اعلام پاکی ۱-۲۷, ۱۲:۰۱ admin.a hazem0010 موضوع جلسات روزها...
  سوال 7 : تعادل زندگی من چگونه بر هم... ۱-۲۷, ۰۸:۵۰ admin.a rezaiseven نداشتن سلامت عقل
  سوال 59 : آیا تمایل به شرکت منظم در... ۱-۲۷, ۰۸:۱۶ admin.a ابراهیم ت اصول روحانی
  پرسش و پاسخ ۱-۲۷, ۰۸:۰۲ admin ناظر20 تبادل تجربه

مهمان گرامی، خوش‌آمدید!
شما قبل از این که بتوانید در این انجمن مطلبی ارسال کنید باید ثبت نام کنید.

نام کاربری

گذرواژه‌

جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

آمار انجمن
» اعضا: 10,934
» آخرین عضو: مجید na
» موضوعات انجمن: 1,531
» ارسال‌های انجمن: 14,209

آمار کامل

آخرین موضوع‌ها
سوال 5: آیا مواقعی در بهب...
انجمن: درست و غلط
آخرین ارسال توسط: Darush sistan
امروز، ۱۱:۱۴ صبح
» پاسخ: 14
» بازدید: 10,873
سوال 1 : چرا انجام قدم ده...
انجمن: احساسات در مقابل اعمال
آخرین ارسال توسط: Darush sistan
امروز، ۱۱:۰۹ صبح
» پاسخ: 13
» بازدید: 12,768
اعانه
انجمن: کلمه به کلمه
آخرین ارسال توسط: حبیب ۶۶۶
دیروز، ۰۸:۴۵ عصر
» پاسخ: 2
» بازدید: 368
ترازنامه ای از خودمان
انجمن: ترازنامه اي از خودمان
۱۴۰۳/۲/۱۰، ۱۲:۱۵ عصر
» پاسخ: 5
» بازدید: 1,126
مشارکت آزاد
انجمن: تبادل تجربه
آخرین ارسال توسط: محمدرضا مشهد
۱۴۰۳/۲/۱۰، ۰۳:۳۹ صبح
» پاسخ: 480
» بازدید: 177,548
نشریه خوانی
انجمن: تبادل تجربه
۱۴۰۳/۲/۱۰، ۰۳:۲۹ صبح
» پاسخ: 990
» بازدید: 284,230
فهرست جبران خسارت
انجمن: حرکت به جلو
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۸:۵۰ عصر
» پاسخ: 6
» بازدید: 1,428
سوال 13:چه چیز باعث حضور ...
انجمن: ما كوشيديم اين پيام را برسانيم
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۶:۵۵ عصر
» پاسخ: 10
» بازدید: 6,460
سوال 23 : مفهوم مراقبت ب...
انجمن: سپردن (واگذاري)
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۱:۰۰ عصر
» پاسخ: 20
» بازدید: 23,305
مفاهیم 12 گانه معتادان گم...
انجمن: مفاهیم
آخرین ارسال توسط: ناظر14
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۹:۳۳ صبح
» پاسخ: 0
» بازدید: 29
کار این کمیته چیست؟ چالش ...
انجمن: خدمات کمیته چیپ و سکه
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۷:۰۵ صبح
» پاسخ: 5
» بازدید: 1,808
سوال 1 : امروز من به چه چ...
انجمن: اميد
آخرین ارسال توسط: میثم نفیسی
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۵:۱۲ صبح
» پاسخ: 47
» بازدید: 41,467
سوال 16: ارزش درمانی کمک ...
انجمن: به معتادان
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۴:۴۱ صبح
» پاسخ: 9
» بازدید: 10,395
وفاداری
انجمن: اصول روحانی
آخرین ارسال توسط: rahman28
۱۴۰۳/۲/۸، ۱۲:۵۸ عصر
» پاسخ: 1
» بازدید: 1,706
سوال 10:فرق بین جاذبه وتب...
انجمن: ما كوشيديم اين پيام را برسانيم
۱۴۰۳/۲/۸، ۰۵:۲۸ صبح
» بازدید: 6,774
چرا می مانیم
انجمن: فصل اول پاک زیستن
۱۴۰۳/۲/۸، ۰۵:۱۸ صبح
» پاسخ: 13
» بازدید: 3,985
دورنمای امید
آخرین ارسال توسط: Vahid@beigi
۱۴۰۳/۲/۷، ۰۸:۰۲ صبح
» بازدید: 3,583
برداشت شخصی از فصل اول
آخرین ارسال توسط: .مهدی۲۱
۱۴۰۳/۲/۵، ۱۰:۲۴ عصر
» بازدید: 3,821
سوال 12: به چه صورت اعتیا...
انجمن: انكار
آخرین ارسال توسط: ابراهیم ت
۱۴۰۳/۲/۵، ۰۸:۲۸ صبح
» پاسخ: 36
» بازدید: 37,145
سوال 1: مفهوم بیماری اعتی...
انجمن: بیماری اعتیاد
۱۴۰۳/۲/۴، ۰۸:۲۳ صبح
» پاسخ: 129
» بازدید: 101,378

پیدا کردن جایگاه خود در زندگی
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۹ عصر - انجمن: فصل ششم راه جدیدی برای زندگی - پاسخ (4)

پیدا کردن جایگاه خود در زندگی

اولین هد ف ما مصرف نکردن است اما هرچه بیشتر بهبود پیدا می کنیم, اهداف و رویاهایمان بزرگتر می گردند. با وجودیکه برخی از ما به دنبال موفقیت های مالی بوده و می خواهیم جایگاهی در اجتماع خود بدست بیاوریم, برخی دیگرهیچ علاقه ای به چنین چیزهایی نشان نمی دهند. ما نهایتأ مورد قبول جامعه بودن را خودمان برای خودمان تعریف می کنیم. با این حال می توان گفت که چنین اهدافی دائمأ درحال جابجایی بوده و با گذشت زمان تغییرمی کنند .
شاید آن زندگی که در اوائل بهبودی قابل قبول می بود بعدها نابسنده به نظر آمده و حتی باعث خجالت مان شود. یکی از اعضا اینطور گفت: " همینکه می توانستم استحمام کنم وبدون ارتکاب هیچ جرمی روز را به شب برسانم, برایم قدم بزرگی بود ."بدون توجه به داشته ها و نداشته هایمان, احساسات ترس و راحتی, امنیت و کمبودی که در ما رخ می دهد بیش از هرچیز از نوع نگرش مان نشأت می گیرد. همیشه به یاد خواهیم داشت که یک روز پاک یک روز برنده است و این مهم نیست که چه مسافتی را تا به حال طی کرده ایم و یا قرار است طی کنیم .

رویاها واقعأ تحقق پیدا می کنند, اما داستان تقریبأ هیچوقت همینجا خاتمه نمی یابد. تلاش برای موفقیتی که پس از پایان برنامه ریزی و پیش بینی هایمان, بدست میاید, می تواند ما را به سوی مسیرهای دیگری نیز سوق دهد. ممکن است دررابطه با تعریفِ هدفمان بیش از حد سخت گیر باشیم و تصور کنیم که نتیجۀ کار تنها باید به یک طریق خود را نشان دهد وهرنتیجۀ دیگری نشان دهندۀ شکست است. اما نباید فراموش کنیم که ما ارادۀ نیروی برترمان را برای خود, تنها برای یک لحظۀ گذرا می بینیم. شاید آرزوهای مان ما را درمسیر خاصی قراردهند اما سفرمان ما را به جایی میبرد که هرگز فکرش را نکرده بودیم. برخی از ما طبیعتأ پرجنب و جوش بوده و با هیجان وتنوع شکوفا می گردیم. ممکن است نگران شویم زندگی مان که درآن احساس راحتی می کنیم, به اندازۀ کافی هیجان انگیز نیست. رها نمودن وابستگی مان به شرایط ماجرا آفرین ما را قادر می نماید, بدون اینکه هیچ اتفاق خاصی بیافتد, از چیزهای سادۀ زندگی لذت ببریم.
درمیابیم که می توانیم نسبت به زندگی مان, همانطورکه هست, شورو اشتیاق داشته باشیم

چاپ این مطلب

از سر راه خود کناررفتن
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۸ عصر - انجمن: فصل ششم راه جدیدی برای زندگی - پاسخ (4)

از سر راه خود کناررفتن

مقدار زیادی از تجاربمان نتیجۀ نوع برداشت مان از قضایا است. شاید دربعضی مواقع و باوجود اینکه شرایط بیرونی مان ناپایدارمی باشند, احساس آرامش کنیم. درعین حال تحت شرایطی دیگر ممکن است همه چیز خوب بنظر برسد اما ما احساس ازهم گسیختگی می کنیم. ما توانایی آن را داریم که ازمیان سَ رخوردگی ها و تغییر مسیرهایمان عبور کنیم و شاهد پیشروی های خود در در زندگی باشیم. یا شاید علی رغم اینکه همه چیز واقعأ خوب پیش می رود ,احساس شکست خوردگی کنیم. شاید آنچه که ما به عنوان خوب یا بد درک می کنیم, تنها یک رویداد باشد و این ما هستیم که می توانیم بواسطۀ نگرش ها و واکنش هایمان آنها را خوب یا بد نماییم. ما می توانیم یک پسرو ی ساده را به ماجرایی تبدیل کنیم که تا ابد ادامه خواهد داشت و تقصیر شخ ص دیگری خواهد بود. اگر ما مشکلات مان را به سادگی بپذیریم و به حرکت مان ادامه دهیم, بسیار زودتر از میان آن مشکلات عبور خواهیم نمود. وقتی یادمی گیریم به قضیه آنقدر سفت و سخت نچسبیم, رها نمودن آسان تر می گردد .شاید مجبور به قبول این واقعیت شویم که محدودیت هایی برایمان وجود دارد. محدودیت هایی که ممکن است توسط شرایط و یا زندگی مان برسر راهمان قرارداده شده و حق انتخاب را از ما گرفته اند. اما اغلب آن موانعی که خودمان برسر راهمان گذاشته ایم از پیشروی مان جلوگیری می کنند. آنقدر به دیدن خود به طرق مختلف عادت می کنیم که مشکل می توانیم دید متفاوتی داشته باشیم. می توانیم نسبت به خودمان بسیار بی رحم باشیم. به خود فرصت استراحت دادن یکی از مهمترین مهارت هایی است که دربهبودی بدست میاوریم که خود تأثیر بسزایی برروی توانایی مان در تغییرکردن دارد. اگر بخود اجازه ندهیم تا ناکامل باشیم, به سختی خواهیم توانست چیز جدیدی بیاموزیم .کمبودها و نقائص اخلاقی مان ما را از اعمالی که درجهت منافع مان انجام می دهیم, بازمی دارند .شاید برخی از دشوارترین چیزهایی که رها می کنیم باورهایمان درمورد خود و محدودیت هایمان باشد.

موانع فرصت آن را به ما می دهند تا تمایل خود را آزمایش کنیم. بعضی از ما باوجود معلولیت های جسمی, سوابق
جنایی یا موانع دیگر, با چنگ و دندان به دنبال یک هدف می رویم. موانعی که درسر راهمان بدان برمی خوریم, می توانند ما را نسبت به اهداف مان متعهدتر کنند. ما راهی را برای انجام کارغیرممکن پیدا می کنیم. درمواقع دیگر ,موانع به ما انگیزه می دهند تا خلاقانه تفکر کنیم و به جهات دیگر بنگریم تا به بهترین وجه بتوانیم از انرژی مان استفاده کنیم.

چاپ این مطلب

هدیۀ امید
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۸ عصر - انجمن: فصل ششم راه جدیدی برای زندگی - پاسخ (4)

هدیۀ امید

ما دارای نقاط قوت بسیاری هستیم ,شنونده های خوبی بوده و می دانیم چطور نیرو و امید را درتجارب مان پیدا کنیم .ما در یک مسیر قرارداشته و از سفرمان آگاهیم. هرکدام به نوع خودمان با محبت, مهربان و سخاوتمند هستیم .NA یک کمپ اجباری محبت است. آنچه که اکثرما درسال اول بهبودی مان راجع به همدردی یاد می گیریم, اکثرمردم درطول عمرشان نمیاموزند .آنچه که در انجمن راجع به زندگی کردن میاموزیم در دنیای بیرون نیز کاربرد دارد و بدون توجه به اینکه دیگران در بهبودی هستند یا خیر, می توانیم دوست خوبی برای آنها باشیم .ابزار و اصولی که در اینجا یادمی گیریم می توانند درخدمت دیگران, چه درداخل و چه دربیرون انجمن بکارگرفته شوند. وقتی که دربیرون از انجمن با دیگران ارتباط برقرارمی کنیم, قادر به کشف این واقعیت می گردیم که چقدرمی توانیم مفید واقع شویم. ما از تجارب یکدیگر میاموزیم و آنهایی که قبل از ما این مسیر را طی کرده اند, راهی را که اکنون درحال طی کردنش هستیم, برایمان هموارنموده اند. همچنانکه طی سفرخود پیشروی می کنیم, پایمان را درجای پای یکدیگر می گذاریم .
مسئولیت پذیری را با مشاهدۀ دیگرانی که مسئولیت پذیر بوده اند یاد می گیریم. بازگو نمودن حقیقت راجع به خودمان ,تنها منجر به آزادی خودمان نمی گردد ,الگوی رفتاری ما دیگران را نیز آزاد خواهد نمود. می توانیم حتی طی دردناک ترین لحظاتمان, هنوز دورنمایی از آنچه که امکان دارد, باشیم. اگر تمایل داشته باشیم رهجوهای خود را درواقعیت لحظات دشوار خود شامل کنیم, می توانیم آنها را به خود نزدیکتر نماییم. طی عبور از یک چالش, آنها می توانند حمایت و اطمینان خاطری را که به شدت نیازداریم, برایمان فراهم کنند .با اینکار, فرصت آموختن از تجارب و اشتباهاتمان را نیز دراختیار آنها گذاشته ایم. ما می توانیم برای دیگران نمونه ای از قدرت و پشتکار بوده و درعین حال از دیگران امید بگیریم .

چاپ این مطلب

ثبات
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۷ عصر - انجمن: فصل ششم راه جدیدی برای زندگی - پاسخ (5)

ثبات

همانند بسیاری از چیزهایی که دربهبودی برای دستیابی بدانها تلاش می کنیم, ثبات نیز یک امر درونی است. احساس ثبات از آگاهی به این امر که ما تحت هرشرایطی مراقبت می شویم, نشأت می گیرد .این حس ایمنی و امنیتی است که در زندگی مان وجود دارد. شاید باورداشته باشیم چنین احساسی نتیجۀ دستیابی به اهدافمان است – اهدافی مانند خریدن خانه, ازدواج, کار یا مقدار زیادی پول. اما زمانی که ترس وجودمان را فرامی گیرد,مهم نیست که چه داریم و آن را با چه کسی سهیم هستیم. امنیتی که درجستجویش هستیم, از آرامش درونی مان, از رابطه مان با یک نیروی برتر و اتصال مان به دیگران سرچشمه می گیرد.

به این باور رسیدن که زندگی مان حقیقتأ مال ماست می تواند مدت زیادی طول بکشد. برای برخی از ما ثبات, زمانی شروع می شود که تمایل داشته باشیم به یک آدرس دائمی تن دردهیم .ممکن است بخواهیم از حضور مرتب در جلسات یک گروه خانگی شروع نموده و کارمان را از آنجا ادامه دهیم. برخی دیگر از ما با زرق و بر ق یک زندگی عادی وارد برنامه می شوند اما متوجه می شوند همانطور که از نامشان پیداست, اینها چیزی جز زرق و برق محض نیستند. شاید قبل از اینکه بتوانیم خودمان باشیم ,نیاز داشته باشیم از پیوندهایی که ما را به زندگی های سابق مان متصل می نمایند رها گردیم .داشتن احساس امنیت و تعلق و قابل پیش بینی بودن به ما اجازه می دهند, بدون آنکه فکرکنیم داریم خودمان را ازدست می دهیم, تغییر کنیم. یکی از اعضا چنین مشارکت کرد: "درزمان اعتیاد فعال من همیشه یکدست لباس در داخل کیفم به همراه داشتم چونکه هیچوقت نمی دانستم ممکن است کجا از خواب بیدارشوم .وقتی پاک شدم به تدریج آنقدر اسباب اثاثیه خریدم که از شدت آن ,خانه ام لبریز شده بود. بعدها متوجه شدم من فقط این کاررا انجام می دادم تا اسباب کشی و ترک آنجا را برای خودم دشوار کنم. من نیازی به ظروف بیشتری نداشتم و تنها می خواستم مطمئن شوم برای مدتی دریک محل ماندگار بودم. " آرامش می تواند وجود صلح و یا نبود بحرانباشد."

چاپ این مطلب

تعهد
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۷ عصر - انجمن: فصل ششم راه جدیدی برای زندگی - پاسخ (4)

تعهد

ابزاری که برای تمرین بهبودی مان بکار می گیریم در تمام مراحل زندگی مان کاربرد دارند. قوۀ تخیل نیز نوعی ابزار است و زمانی که ما به خود اجازه می دهیم رویا داشته باشیم, از قوۀ تخیلمان برای کندو کاو قلب هایمان استفاده می جوییم. مشاهدۀ آنچه که واقعأ باورداریم, آنچه که می خواهیم و آنچه که هستیم می تواند موجب ترس مان شود. با تمرین دعا و مراقبه یاد می گیریم به صدای درونی خویش گوش فرا دهیم و زمانی که چیزی برایمان حقیقی است, آن را شناسایی کنیم. آنهایی که مورد اعتمادمان هستند کمک می کنند حقیقت درونی خویش را از صدای تحریک کنندۀ
اجبار, تمیز دهیم. تصمیماتی که می گیریم از خواسته هایمان نشأت می گیرند – دقیقأ مانند پاک ماندن. یکی از اعضا سؤال کرد: "ما همه به تازه واردها می گوییم لباس رزم را به تن کن, حضورداشته باش و هرچه درتوان داری به NA اهدا کن. پس چرا نباید همین کار را درسایر موارد زندگی ام به کار بگیرم؟". آموختن اینکه رویا داشته باشیم حائز اهمیت است اما چنین کاری روال معمولی زندگی نیست .داشتن تمایل بدون اقدام به عمل توهمی بیش نیست.

داشتن ایمان به نیرویی برتر با داشتن ایمان به خودمان کاملأ فرق می کند. بعضی از ما مدت زیادی زمان نیازداریم تا به این باور برسیم که می توانیم در دنیا و به نحوی که به اهداف بزرگ جامعه کمک کند سهیم باشیم و نقشی که ایفا می کنیم مطابق با ارزشها و اهدافمان باشد. برخی از ما این را درستکاری می دانیم اما قدم ششم آن را شخصیت می نامد . بدون توجه به نامی که به آن می دهیم ,چنین طرز رفتاری, نظمی است که شالودۀ بلوغ درحال رشدمان می باشد.

دربین اصول برنامه, شاید اصل خود نظمی طرفدار زیادی نداشته باشد. تقریبأ از همان اولین روز پاکی مان ما راجع به تعهد صحبت می کنیم. متعهد می شویم که حضور داشته باشیم, تا جلسۀ بعد پاکی خود را حفظ کنیم و قبل از اینکه مواد مخدر روی بیاوریم به کسی تلفن بزنیم. مسئولیت پذیربودن درقبال تعهدات مان به خود نظمی نیاز دارد و این مهارتی است که با تمرین مستمر , گسترش پیدا می کند .اکثر ما در حالت طبیعی چنین مهارتی را بدست نمیاوریم اما با به تعویق انداختن لذت های آنی, به ما کمک می شود تا به اهداف درازمدت مان دست یابیم. خود نظمی با نیروی اراده و یا ارادۀ شخصی تفاوت دارد زیرا ما در طی آن تلاش نمی کنیم تا خود را مجبور به تغییر کنیم, بلکه درحال تغییر رابطه مان با خودمان خواهیم بود. هرچه بیشتر به فرایند اعتماد کنیم, تمایل بیشتری برای تمرین خودنظمی خواهیم داشت. یکی از اعضا اینطور مشارکت کرد: " من به لطف خداوند – و همچنین یک ثابت قدمی لجوجانه, به جایگاه فعلی ام دست یافتم". هنگامی که خودنظمی و ایمان درکنارهم قرارمی گیرند, ما به تدریج به کسانی که آرزو می کردیم باشیم, تبدیل می شویم.

چاپ این مطلب

تحصیلات
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۶ عصر - انجمن: فصل ششم راه جدیدی برای زندگی - پاسخ (3)

تحصیلات

اعتیاد می تواند وقفۀ بسیاری در تحصیلات مان ایجاد کند. برخی از ما در اوائل این فرایند ترک تحصیل کردیم, یا اینکه اصلأ با تحصیلات درگیر نبودیم. اطلاعات ما در بعضی موارد کمبود داشته و یا وجود خارجی ندارند که این می تواند بدلیل اعتیادمان و یا محیطی که درآن بزرگ شده ایم, باشد. درضمن چنین عدم آگاهی می تواند باعث شرم مان گردد. عدم آگاهی یک نقص شخصیتی نیست و فقط به چیزهایی مربوط می شود که هنوز نمی دانیم. بین ندانستن و آموزش پذیر نبودن, تفاوت بسیاری وجود دارد.

بهبودی نوعی تحصیل است. ما درحال آموختن اصول و تمرین راه جدیدی از زندگی می باشیم. در طی این فرایند ,خواندن و نوشتن, مراقبت, مشارکت, تمرین و حضور یافتن را می آموزیم و به جلسات باز می گردیم .توانایی هایی را که با کارکرد قدمها در خود گسترش می دهیم, می توانیم به راحتی به جوانب دیگر زندگی مان منتقل کنیم. وقتی که این مهارتها را در انواع دیگر آموزش, به کارمی گیریم, به طرز شگفت آوری موفق خواهیم شد, حتی اگر روش کار مربوطه کاملأ متفاوت باشد. برای پیشرفتمان محدودیت های بسیار کمی وجود دارند, حتی اگر کاری را از ابتدا شروع کنیم.

بسیاری از ما پس از پاک شدن به مدرسه یا کالج بازمی گردیم و ممکن است از چالش هایی که درمقابل مان قرار می گیرند متعجب شویم. حتی یک کارگاه آموزشی درمحل کارمان می تواند ما را به دلیل آنکه به چنین روش یادگیری عادت نداریم, منقلب کند. البته ادامۀ تحصیلات چیزی نیست که همه مان بدان تمایل داشته باشیم و بسیاری از ما برای مدت کوتاهی به تحصیلات بازگشته و از ادامۀ آن منصرف گشته ایم. یکی از اعضا چنین گفت: "من از اینکه فرصت یافته بودم تحصیل کنیم سپاسگزار بودم اما درعین حال متوجه شدم که نیازی به ادامۀ آن نداشتم ."شاید به خاطر بدست آوردن مهارت های جدید به تحصیلات بازگردیم یا اینکه بخواهیم چیز جدیدی را امتحان کنیم. یکی از اعضا می گفت:
" ایده های من راجع به جامعه و مفهوم زمین رزم, واقعأ غیرعادی بودند. قبل از اینکه می توانستم کاملأ در آن سهیم شوم باید طرزکار آن را یاد می گرفتم."

چاپ این مطلب

پول
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۶ عصر - انجمن: فصل ششم راه جدیدی برای زندگی - پاسخ (4)

پول

اکثر ما با پول رابطه ای چالش انگیز داریم و فرقی نمی کند که زیاد پول داشته باشیم یا کم .در رابطه با پول ,نمی توان تنها یک گروه از ارزش های خاص را تعیین کرد ,اما ما اصولی دراختیار داریم که طی پیگیری بهبودی مان آنها تمرین می کنیم. سنت هفتم راجع به داشتن استقلال ازطریق اعانات اعضا سخن می گوید و با وجودیکه این سنت مستقیمأ به گروه ها اشاره می کند, بسیاری از ما متوجه می شویم که تمرین اصل روحانی استقلال در زندگی مان, برای تجربۀ آزادی ضروری می باشد. یادمی گیریم خودمان را حمایت مالی نموده و درمیابیم که راههای دیگری نیز برای خود کفایی وجود دارد. یادمی گیریم گلیم خودمان را از آب بیرون بکشیم, زباله های خودمان را جمع آوری نموده و دوربریزیم و در جاهایی که برایمان اهمیت دارند سهیم بوده و گوشه ای از کار را بگیریم .مشارکت دربارۀ پول می تواند برایمان بسیار دشوار باشد. مشارکت صادقانه با راهنمایمان دراین مورد ,می تواند در را بروی التیام در جنبه های دیگری از زندگی مان بازکند.

وقتی که وارد انجمن می شویم, شاید وضعیت مالی مان و اینکه آیا شاغل هستیم یا خیر, ربطی به یکدیگر نداشته باشند. در اعتیاد فعال, ما منابع مالی مورد نیازمان را به عناوین مختلف بدست آوردیم. ما دزدی کردیم, دقل بازی درآوردیم, سوءاستفاده کردیم و دیگران را متقاعد کردیم که دریافت وجوه از آنها حقمان بود. ما فقط دریافت می کردیم و منابعی را که دراختیارمان قرارمی گرفت ,به سرعت ازدست می دادیم. خودمحوری مان باعث شده بود نسبت به خساراتی که به اطرافیانمان وارد می کردیم بی تفاوت بمانیم. این آگاهی که ممکن است هرگز نتوانیم بدهی هایمان را پرداخت کنیم, می تواند بخشی از آن نیرویی باشد که ما را به سمت یک راه جدید زندگی حرکت می دهد. ما بدهکاریم و هربار که خود را درخدمت جامعه قرار میدهیم, احساس می کنیم چیزی در درون مان متحول گشته است. ما سهمی برای انجام دادن داریم اما این به معنی خود را قربانی کردن نیست. چنین کاری حداقل همانقدر که به دیگران خدمت می کند به ما نیزخدمت می نماید.

چاپ این مطلب

رابطۀ آگاهانه
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۴ عصر - انجمن: قسمت پنجم روابط - پاسخ (3)

رابطۀ آگاهانه

این واقعیت ندارد که در NA تا زمانی كه خودمان را دوست نداشته باشیم نمی توانیم دیگران را دوست بداریم .درواقع این دقیقاً همان کاریست که ما در انجمن انجام می دهیم .ما همدلی را تجربه می كنیم و این خود به چیزی بزرگتر تبدیل می گردد. به تدریج با خودمان نیز رابطه برقرار می کنیم و شروع به ازمیان برداشتن چیزهایی می کنیم كه ما را در
شرایط نفرت از خود وعمدأ به خویش صدمه زدن نگاه میدارند. یاد می گیریم دیگران را دوست داشته باشیم اما رابطه مان با آنها یک کلنجار باقی میماند تا زمانی كه یاد بگیریم با خودمان و نیروی برترمان رابطه داشته باشیم. در مقابل رابطه ما با خودمان و خداوند غنی تر گشته و بواسطۀ روابطی که با دیگران داریم, آگاهانه تر می گردد.
یاد می گیریم به روحیۀ یكدیگر احترام بگذاریم. ما همه شیوۀ فكر كردن و احساسات بخصوص خودمان را داریم. وقتی اذعان می كنیم كه هریك از ما تحت مراقبت یک نیروی برتر مهربان هستیم، یكدیگر را در همان جایی كه هستیم قبول می كنیم و می بینیم كه هر کدام درمسیرزندگی خودمان قرار داریم که اگر مبنای آن در اصول روحانی باشد، رهنمون خوبی برایمان خواهد بود. گام نهادن فراتر از عکس العمل هایمان و پذیرفتن واقعیت، به ما انعطاف و توانایی بیشتری میدهد تا با چالش هایی که روابط برسرراهمان قرارمی دهند مقابله کنیم.
از آنجایی كه بهبودی پیش رونده است ما به كاركردن قدم ها و آشکارنمودن چیزهای بیشتری راجع به خودمان ادامه می دهیم .به مرور نیات خود را شناسائی می کنیم . صدای خود و احساس درونی مان را بهتر می شنویم و به ندای وجدان و غریزه خود گوش فرا میدهیم. معتادانی كه پایشان به بهبودی می رسد غرایز درونی خوبی دارند، ولی ما در طول زمان یادگرفته ایم كه به آنها اعتماد نكنیم. یادگیری تفاوت بین صدای شهودمان و صدای بیماری مان چیزی نیست كه بشود آنرا توضیح داد و ما طی مراقبه کردن و زمانی كه تمرین می كنیم به ندای خودمان و نیروی برترمان گوش فرا دهیم آن را میاموزیم. ما تجارب خود را همانگونه كه اتفاق می افتند, با راهنمایمان در میان می گذاریم واو به ما گوشزد میكند كه آیا ندای درونمان در راستای خدمت به ما هست یا خیر؟ ما به طور فزاینده ای راجع بهانتخاب هایمان، انگیزه هایمان و رفتارمان آگاهی پیدا می كنیم. متوجه می شویم كه وقتی تصمیمی را گرفته ایم به چهچیزی فكر می كردیم و تفاوت بین تصمیمی که پس از تفکر گرفته شده وآنچه که عكس العملی آنی و ازروی وسوسه واجبار بوده است, را تمیزدهیم. گوش دادن به قدرت شهودمان بدین معناست كه می توانیم, بدون اینكه ساده لوحی یاحماقت به خرج دهیم, با دیگران روراست باشیم. یاد می گیریم به ندای درون خود اعتماد كنیم و به احساسات خود احترام بگذاریم.

چاپ این مطلب

آنچه که درخواست می کنیم
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۴ عصر - انجمن: قسمت پنجم روابط - پاسخ (2)

آنچه که درخواست می کنیم

در درازمدت خود را بیشتر می پذیریم و با شرایطمان آشناتر می شویم. یاد می گیریم از مصاحبت خود لذت ببریم و باگرایش ها و مسئولیت های خود به شیوه ای مناسب برخورد كنیم .شاید از درک اینكه دیگر مانند گذشته, به یک رابطۀاحساسی "نیاز "داریم, متعجب شویم. تعجب آورتر این است كه وقتی متوجه می شویم خواهان یك رابطۀ احساسیهستیم, و باوجود آنکه نیازی بدان نداریم, بودن در چنین رابطه ای برایمان راحت ترمی گردد. داشتن حمایت بدین معناست كه بعضی از منابعی را كه برای داشتن یک رابطۀ دو نفره بدان نیازمندیم, در دسترس داشته باشیم واگر مسائل طوری كه امیدش را داشتیم پیش نرفت, بتوانیم از آن كمك بهره بگیریم.
روابط یكی از مقوله هایی است كه فقط با تمرین کردن, در آن خبره نمی شویم. اکثر كارهای پراهمیتی كه برای بهبود بخشیدن به روابط احساسی مان انجام می دهیم, در چنین روابطی به کارگرفته نشده و در رابطه با راهنما و دوستان مورد اعتمادمان انجام می گیرند. حتی پس از سالها پاكی, تفكیك و تطبیق آنچه در قلبمان و ذهنمان اتفاق می افتد به طور خودکار انجام نمی پذیرد. مابه یك جفت چشم دیگر نیز نیاز داریم؛ به شنونده ای که برایمان اهمیت قائل شود و بخواهد به ما کمک کند تا مسائل را ازیکدیگر تمیز دهیم. یك راهنمای خوب کلیدی برای ایجاد تغییر در نوع رابطه مان با دیگران است .رابطۀ بین ما و راهنمایمان میتواند پایه و اسا س مابقی روابط مان در بهبودی باشد .برخی از ما نیاز داریم مدت زیادی پاک باشیم تا راهنمایی را که بتوانیم با او ارتباط بر قرار کنیم ,پیدا كنیم. ممكن است آن شنونده را به جای یک راهنما ,در دوست قابل اعتماد دیگری پیدا كنیم .بدون توجه باینکه چنین احساس امنیتی را چگونه پیدا می کنیم ,بازگو نمودن صادقانۀ تجارب گذشته مان, امری حیاتی برای ایجاد تغییر می باشد.

چاپ این مطلب

آنچه ما می خواهیم
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۳ عصر - انجمن: قسمت پنجم روابط - پاسخ (2)

آنچه ما می خواهیم

بارها می شنویم كه اگر لیستی از خواسته هایمان در اوایل بهبودی برای خود درست كنیم، خود را ارزان فروخته ایم.
این امر فقط دررابطه با اوایل بهبودی صدق نمی کند- بارها و بارها آرزوهایی که برای خودمان داریم، جرقه هایی از ارادۀ خداوند بوده و یک نقشۀ راه برایمان نمی باشند. بسیاری از ما این موضوع را در روابط احساسی خود نیز دیده ایم. برای پیدا كردن یک شریك احساسی به همان شکل عمل می کنیم كه برای خرید یك ماشین جدید عمل می كنیم: یك لیست از چیزهایی كه می خواهیم یا نمی خواهیم تهیه می كنیم و شروع به ارزیابی مدل های موجود براساس لیستی که تهیه کرده ایم می نماییم. ممكن است تعجب كنیم كه با پیدا كردن آنچه بیشترین همخوانی با شرایط مان را دارد ،مسائل هنوز آنطور كه برنامه ریزی كرده بودیم پیش نمی روند.
ممكن است راهنمای ما از ما بخواهد كه لیست را به طرف خود چرخانده و از خود بپرسیم چکارباید نمود تا تبدیل به همان كسی شویم كه انتظارداریم شریک زندگی مان باشد . شاید دیگران پیشنهاد كنند كه كاملا ً از چنین لیستی فاصله بگیریم و درعوض راجع به نوع رابطه ای که می خواهیم داشته باشیم, تفكر كنیم. بعضی ازما استادان پیش بینی هستیم و از همان بار اولی كه با كسی بیرون می رویم تمام رابطه را, از شروعی پرحرارت تا طلاقی دردناک, پیش بینی می کنیم. اجازه حضور دادن به خودمان بدین معناست كه می توانیم به جای رابطه با یک رویا ,خواهان داشتن رابطه با یک فرد باشیم. وقتی یادمی گیریم در لحظه زندگی کنیم, آزاد خواهیم بود تا از اوقاتمان لذت ببریم .با به كارگیری مهارت هایی مانند ارتباط گذاشتن و گوش كردن فعالانه و همچنین با تمرین اصولی مانند اتحاد، همدردی و مشاركت ،می توانیم مدت ها قبل از اینکه وارد رابطه ای شویم, طرز استفاده از ابزاری را كه برای یك رابطه مستحکم بدان نیاز داریم, بیاموزیم. این رفتارها فقط باعث نمیشوند که بیشتر به آنچه می خواهیم برسیم, بلكه باعث میشوند در همان جایی که هستیم شادتر باشیم و از درون احساس پربودن بیشتری کنیم.

چاپ این مطلب